١٤٠٣/٠٣/٠٨ ١٢:٥٨ ب ظ
کد خبر : ١٠٣٦٨٥
سخنگوی صنعت آب در نشست خبری در وزارت نیرو مطرح کرد،
حقآبه هیرمند حق مردم سیستان و بلوچستان است
سخنگوی صنعت آب کشور با تاکید بر اینکه حقآبه هیرمند حق مردم سیستان و بلوچستان است به تغییر راهبرد وزارت نیرو برای تامین آب شرب و صنعت سیستان از منابع آب داخلی اشاره کرد.
به گزارش بازار انرژی "عیسی بزرگ‌زاده" صبح امروز (سه‌شنبه، ۸ خرداد) در نشست خبری آغاز بهره‌برداری از طرح‌های آب و برق استان سیستان و بلوچستان گفت: به رغم پهناور بودن استان سیستان و بلوچستان میانگین بارندگی در این منطقه بسیار کمتر از سایر مناطق کشور است به طوری‌که متوسط بارندگی این استان ۱۰۰ میلی‌متر ثبت شده است.
سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه رژیم تامین آب در این استان متفاوت است، افزود: منطقه بلوچستان جنوبی که ۱۰۰ کیلومتر از دریا فاصله دارد از منابع آب دریا و نیز آب‌های سطحی و منابع سدها تغذیه می‌شود. سدهای این منطقه از جمله خیرآباد، زیردان، کهیر و پیشین در جلوگیری از ایجاد و خسارت سیل بارندگی‌های اواخر سال گذشته و اوایل امسال نقش انکارناپذیری داشتند.
وی اضافه کرد: اما در مناطق میانی این استان تامین آب مورد نیاز از طریق منابع آب سطحی، زیرزمینی و سدهای مهم صورت می‌گیرد. در این بخش سد ماشکید علیا ساخته شده است و ماشکید سفلی در دست احداث قرار دارد؛ به علاوه سد شهری کور نیز در روزهای آینده آبگیری می‌شود.
بزرگ‌زاده با بیان اینکه احداث سد «شهری کور» از سال1391 در جنوب شرق کشور آغاز شده است، اضافه کرد: این سد از نوع بتنی غلطکی دارای 57 مترارتفاع از پی، با طول تاج 326 متر، عرض تاج 7 متر و حجم مخزن 103 میلیون مترمکعب است.
سخنگوی صنعت آب کشور، توسعه پایدار در نواحی مرزی، گسترش رفاه و ایجاد اشتغالزایی را از اهداف احداث سد شهری کور عنوان کرد.
وی یادآور شد: در منطقه زاهدان تامین آب بر منابع آب زیرزمینی و دریافتی از حقابه هیرمند و تامین آب مورد نیاز منطقه سیستان در طول تاریخ بر حقابه هیرمند متمرکز بوده است.
بزرگ‌زاده بیان کرد: در دهه‌های گذشته، راهبرد وزارت نیرو برای تامین آب مورد نیاز منطقه سیستان و بخشی از زاهدان از طریق تخصیص منابع آب دریافتی از محل حقابه رودخانه هیرمند که در چاه نیمه‌ها ذخیره می‌شد در نظر گرفته شده بود، اما در سال‌های گذشته به دلیل اخلال در تامین حقابه، بیم بروز بحران تامین آب در بخش شرب، کشاورزی، صنایع و خدماتی رخ داد.
وی تصریح کرد: در همین راستا شاهد بیان و نشر قضاوت‌هایی چون: سیستان و بخشی از زاهدان با شرایط سخت بحران آب روبرو می‌شود و تخلیه خواهد شد مواجه شدیم و از همان زمان بود که راهبرد وزارت نیرو در دولت سیزدهم به منظور تامین آب مورد نیاز این منطقه تغییر یافت.
بزرگ‌زاده تاکید کرد: بر این اساس مقرر شد با اتخاذ تدابیری، آسیب‌پذیری تامین آب سیستان از محل حقابه کاهش یابد و هرگونه اخلال در این روند موجب بروز بحران نشود.
سخنگوی صنعت آب کشور در ادامه سخنان خود ضمن قدردانی از مردم منطقه سیستان و زون دو زاهدان و نیز 950 روستای سیستان به دلیل اعتماد به وزارت نیرو در راستای پیشبرد راهبرد جدید تامین آب، افزود: در همین زمینه اقدامات سریع در پاسخ به این شرایط طرح‌ریزی شد. نکته مهم اینکه اجازه نخواهیم داد بیم بحران آب تبدیل به بحران شود.
وی اظهار کرد: بر اساس این راهبرد، تامین آب مورد نیاز مناطقی که تحت تاثیر تحقق حقابه هیرمند بودند شامل پنج شهر سیستان، زون دو زاهدان و 950 روستا که جمعا حدود یک میلیون نفر را تشکیل می‌دهد، از طریق منابع مطمئن داخلی انجام می‌شود.
بزرگ‌زاده با بیان اینکه حقابه، حق مردم سیستان است، اضافه کرد: در کنار تامین و پایدارسازی آب مورد نیاز شرب، بخش خدمات و صنعت با استفاده از منابع داخلی، حقابه هیرمند برای توسعه کشاورزی و زیست‌پذیر کردن منطقه از جمله جلوگیری از بروز گرد و غبار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی تاکید کرد: اتکا به منابع آب درون سرزمینی برای بخش‌های شرب، خدماتی و صنعتی، آسیب‌پذریی زندگی مردم منطقه سیستان را از اخلال در تامین حقابه هیرمند کاهش داد. ضمن اینکه آثار برنامه‌ریزی و پیشبرد این سیاست در دیپلماسی آب مشهود و در دو ماه اخیر بخشی از حقابه هیرمند معادل 300 میلیون مترمکعب دریافت شد.
سخنگوی صنعت آب متذکر شد که سیستان به هیچ عنوان از حقابه هیرمند بی‌نیاز نمی‌شود و راهبرد جدید وزارت نیرو، سایه و نگرانی تامین آب در بخش‌های مختلف را در منطقه سیستان برطرف و شرایط را برای گفت‌وگوی منطقی‌تر در فضای همسایگی و برادرانه با کشور افغانستان برای دریافت حقابه فراهم کرده است.
وی با بیان اینکه تغییر راهبرد وزارت نیرو با تعریف پروژه‌های مختلف در سه لایه همراه شد، افزود: تعریف طرح‌های کوتاه مدت و اضطراری شامل حفر چاه‌ها، طرح‌های میان مدت شامل انتقال آب از آبخوان شرقی و طرح‌های بلندمدت شامل استفاده از آب دریا در دستور کار قرار گرفت.
سخنگوی صنعت آب کشور یادآور شد: با توجه به اینکه آب چاه‌ها در مناطق مختلف به استثنای شیله، شوری بسیاری داشتند بنابراین نمک‌زدایی را نیز در برنامه‌ریزی خود قرار دادیم.


 
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :