١٤٠٣/٠١/١٥ ١:٥٠ ب ظ
کد خبر : ١٠٣٦٣٩
چالش های مصرف بنزین در ایام 15 روزه نوروز،
الزام به سوختگیری با کارت سوخت شخصی
رشد مصرف بنزین از هفته پایانی سال 1402 و 13 روز نوروز 1403 با خبر امروز وزیر نفت که فقط امکان استفاده از سوخت با کارت های شخصی است به نظر می رسد که این افزایش مصرف بنزین باید در نقطه ای مدیریت شود.
به گزارش پایگاه خبری بازار انرژی، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد که روز سیزدهم فروردین‌ماه ۱۰۴ میلیون لیتر بنزین در کشور توزیع شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۹۳.۱ میلیون لیتر بوده یعنی ۱۱.۷ درصد افزایش یافته است.
بر اساس آماری های منتشر شده، از ابتدای نوروز تا سیزدهم فروردین ۱۴۰۳ به طور میانگین روزانه ۱۲۰.۸ میلیون لیتر بنزین در کشور توزیع شده است که این حجم در مقایسه با مدت مشابه پارسال (یکم تا سیزدهم فروردین ۱۴۰۲) با ۱۱۳.۹ میلیون لیتر، ۶.۹ میلیون لیتر معادل ۶ درصد افزایش یافته است.
همچنین قایل ذکر است که در روز ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۲ ، بیش از ۱۵۲ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شد که این عدد رکوردی بی‌سابقه‌ در مصرف بنزین سراسر کشور به‌شمار می‌آید.
لذا در آن ایام نیز شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با هشدار درباره روند افزایشی مصرف سوخت، از هم‌وطنان خواست با مدیریت مصرف سوخت و رعایت موارد مربوط به مصرف بهینه، کارکنان این شرکت را در سوخت‌رسانی مطلوب به هموطنان یاری کنند که به نظر می رسد این مصرف همچنان ادامه دارد بویژه که همزمان با بازگشت از سفرهای نوروزی و استفاده از سوخت بویژه بنزین بوده است.
در اولین روز از سفرهای نوروزی وزیر نفت در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران خبر استفاده از کارت سوخت شخصی به جای ساتفاده از کارت جایگاه ها را مطرح کرد که این ابلاغیه قرار است تا 10 روز آینده اجرایی شود.
وی اظهار کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۳ قانون‌گذار وزارت نفت را مکلف کرده است در سال نو، ۹۵ درصد عملیات سوخت‌گیری خودروها با کارت سوخت شخصی انجام شود.
وی با بیان اینکه مصرف بنزین در ایام نوروز امسال به نسبت پارسال حدود ۷ میلیون لیتر افزایش یافت، گفت: با تلاش وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و جایگاه‌داران، نگذاشتیم در این روزها مردم دچار مشکل شوند و بنزین در همه جایگاه‌ها و مبادی مصرف تأمین شد.
وی با اشاره به تکلیف قانونگذار در بودجه ۱۴۰۳ به وزارت نفت افزود: در قانون بودجه سال ۱۴۰۳ قانونگذار وزارت نفت را مکلف کرده در سال نو، ۹۵ درصد عملیات سوختگیری با کارت سوخت شخصی انجام شود.
وزیر نفت تصریح کرد: با توجه به اینکه ممکن بود مردم در تعطیلات نوروز آمادگی لازم را نداشته باشند و کارت سوخت همراهشان نباشد، دستور دادیم در این دو هفته کارت سوخت جایگاه در اختیار مردم قرار گیرد، اما در هفته‌های آینده و همسو با مدیریت مصرف بنزین و حسب تکلیفی که قانونگذار به ما محول کرده است باید با کارت شخصی سوخت‌گیری انجام شود. از این رو خواهش می‌کنم مردم با کارت سوخت شخصی سوختگیری کنند، زیرا در مدیریت مصرف سوخت مؤثر است.
اوجی اظهار کرد: با توجه به وظیفه ما در مدیریت مصرف سوخت از طریق استفاده از کارت‌های سوخت شخصی، در هفته‌های آینده عملیات سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی انجام خواهد شد.
وی گفت: یکی از راه‌های مهار مصرف بنزین استفاده از کارت سوخت شخصی خودروهاست و با آمادگی لازم در آینده، فرآیند سوخت‌گیری تنها با کارت‌های سوخت شخصی انجام می‌شود. این مسئله ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد و ما در حال استفاده از روش‌های غیرقیمتی برای مدیریت مصرف بنزین هستیم.
وزیر نفت افزود: امروز ظرفیت جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی روزانه تا ۳۵ میلیون مترمکعب است، اما مصرف روزانه ۲۰ تا ۲۲ میلیون مترمکعب را نشان می‌دهد. از این رو خودروهای دوگانه‌سوز  به‌طور حتم از سهمیه گاز خود استفاده کنند و به خودروسازان هم اعلام می‌کنیم که به گازسوز کردن خودروها در کنار هیبریدی کردن خودروها توجه کنند.
اوجی اظهار کرد: وزارت نفت نیز گازسوز کردن خودروهای عمومی را به‌صورت رایگان انجام می‌دهد، از خودروسازان هم می‌خواهیم در این زمینه برای تولید خودروهای گازسوز با ما همکاری کنند.
وی همچنین از مردم خواست همان‌طور که در سال ۱۴۰۲ در مصرف گاز صرفه‌جویی لازم را انجام دادند در سال ۱۴۰۳ هم این همکاری را داشته باشند و مدیریت مصرف گاز تداوم یابد.
وزیر نفت از کاهش زمان صدور کارت سوخت خبر داد و اظهار کرد: زمان صدور کارت سوخت از یک ماه به دو تا یک هفته کاهش یافته تا هموطنانی که کارت سوخت‌شان مفقود شده یا مشکل دارد بتوانند زودتر کارت خود را دریافت کنند.
 
 
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :