١٤٠٢/١٠/٠٧ ٩:٤١ ق ظ
کد خبر : ٨٣٥٧٦
رئیس واحد نیروگاه هلدینگ سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران خبر داد،
افزایش امنیت انرژی در صنایع شیمیایی ایران با ساخت نیروگاه خورشیدی
هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران موفق شد با اجرای پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 3 مگاوات علاوه بر قرار گرفتن در لیست شرکت‌های صنعتی پیشرو کشور در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر؛ از فهرست صنایعی که باید در تابستان و زمان‌های پیک شبکه برق سراسری تولید خود را کاهش داده و مصرف برق را کم کنند نیز خارج شد.
به گزارش بازار انرژی از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران؛ این مجموعه با توجه به اهمیت انرژی‌های تجدیدپذیر و با نگاهی پیش‌بینانه به الزامات قانونی پیش‌رو در حوزه انرژی؛ طرح تأسیس نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 3 مگاوات را در دو فاز مصوب و اجرایی کرد که با اجرای آن جزء شرکت‌های صنعتی پیشرو کشور در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر قرار گرفت.
مسعود طلایی رئیس واحد نیروگاه هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در این خصوص گفت: این پروژه حاصل تدبیر به موقع مدیران شرکت و تلاش همکاران است و کسب این موفقیت را به همه همکاران تبریک می‌گویم.
وی در ادامه افزود: هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران به عنوان یک صنعت انرژی‌‌بر شناخته می‌شود؛ بنابراین امنیت انرژی الکتریکی یکی از دغدغه‌های همیشگی این مجموعه بوده است. ضمن‌آنکه اهمیت حفظ محیط‌ زیست در کنار افزایش تولید انرژی الکتریکی نیز برکسی پوشیده نیست؛ در نتیجه با توجه به موقعیت اقلیمی مجتمع، بهترین انتخاب استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی است.
رئیس واحد نیروگاه هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران گفت: ایده اولیه تأسیس نیروگاه خورشیدی در این شرکت در سال 1396 مطرح و در سال 1398 به تصویب هیات‌مدیره رسید. پس از تلاش‌های فراوان فاز اول پروژه به ظرفیت یک مگاوات در سال 1400 به بهره‌برداری رسید و تصویب و اجرای فاز دوم پروژه با ظرفیت 2 مگاوات از اواسط سال 1401 آغاز و ظرف کمتر از 11 ماه در خرداد ماه سالجاری به شبکه سراسری برق متصل شد.
طلایی با اشاره به اجرای این طرح در محل انبار ضایعات شرکت افزود: این طرح موفق در زمینی به مساحت  45 هزار متر مربع و با سرمایه‌گذاری حدود یک‌ونیم میلیون یورویی  اجرا شده است.
بازگشت سرمایه نیروگاه خورشیدی صنایع شیمیایی ایران؛ کمتر از 10 روز
وی با اشاره به اهمیت طرح ساخت نیروگاه خورشیدی هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران گفت: اجرای این پروژه دستاوردهای مهمی برای شرکت به همراه داشته است. اولین و شاید مهمترین دستاورد این نیروگاه؛ افزایش امنیت تأمین انرژی الکتریکی است که با توجه به قوانین جاری در کشور؛ اجرای این پروژه، شرکت را از لیست صنایع ملزم به کاهش بار در زمان پیک شبکه برق سراسری خارج کرد و حذف عدم‌النفع تولید ناشی از کمبود برق در تابستان 1402 موجب شد تا سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای اجرای کل پروژه ظرف کمتر از 10 روز به شرکت باز گردد.
رئیس واحد نیروگاه هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در ادامه افزود: دستاورد بعدی نگاه پیش‌بینانه درباره قوانین جاری کشور در حوزه انرژی است. بر اساس ماده 16 قانون جهش تولید دانش‌بنیان؛ شرکت صنایع شیمیایی ایران موظف است سالانه 500 کیلووات نیروگاه انرژی خورشیدی تأسیس کند و طی 5 سال آن را به 2.5 مگاوات برساند. در همین راستا پروژه اجرا شده در شرکت الزام به این قانون را برطرف کرده و حتی بیش از ظرفیت ابلاغی در قانون؛ انرژی پاک و تجدیدپذیر تولید می‌کند. این در حالی است که در صورت تأسیس نکردن نیروگاه خورشیدی توسط صنایع طی 5 سال اول؛ طبق قانون موظفند معادل کل هزینه اجرای پروژه را در قالب جریمه به برق منطقه‌ای پرداخت کنند.
بهبود 2.5 برابری شاخص‌های محیط زیستی
طلایی ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم موجود در این حوزه؛ شاخص جلوگیری از انتشار ‌دی‌اکسید‌کربن است. در واقع اگر میزان برقی که نیروگاه خورشیدی صنایع شیمیایی تولید می‌کند توسط یک نیروگاه سیکل ترکیبی تولید شود؛ منجر به انتشار ‌دی‌اکسیدکربن در جو خواهد شد و برای جذب این آلاینده باید حدود 162 هزار اصله درخت کاشته شود که حدودا 2.5 برابر درختان موجود در سایت فعلی شرکت است.
وی همچنین تاکید کرد: بنابراین تأسیس نیروگاه خورشیدی در این شرکت شاخص جذب دی‌اکسیدکربن که از شاخص‌های مهم محیط‌ زیستی است را شدیداً بهبود می‌دهد.
وی تصریح کرد: بهبود شاخص‌های محیط زیستی قطعاً در جهان امروز باعث تسهیل در فرآیند فروش محصولات می‌شود.
با توجه به تأسیس این نیروگاه شاخص ردپای کربن Carbon footprint که به میزان کل انتشار گازهای گلخانه‌ای ایجاد شده در فرآیند تولید محصول اطلاق می‌شود؛ کاهش می‌یابد که علاوه بر تسهیل در روند صادرات محصول به کشورهای دیگر؛ می‌تواند روند اخذ مجوزهای لازم برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای آتی را نیز آسان‌تر کند و هزینه‌هایی مانند مالیات کربن که در آینده نزدیک در دست ابلاغ است را نیز منتفی کرده و موجب کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی شود.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :